Kahramanmaraş Germenicia Antik Kenti

Kahramanmaraş'ta iki mahalle, Roma İmparatorluğu'ndan kalma eserlerin üzerinde oturuyor. Geçmişte gecekondu olan ancak sonradan imar affıyla tapu verilen bölgedeki evlerden birinin alt kat odasında eşsiz Germenicia mozaiği yer alırken, evin üst katında insanlar yaşamaya devam ediyor.
Milattan sonra 300-400 yıllarına ait olan Germenicia Antik Kenti'nin mozaiklerinin bir bölümü, geçtiğimiz yıl kaçak kazılar yapılırken ihbar üzerine ortaya çıktı. Yetkililer kamulaştırma sonrasında mozaikleri kurtarma çalışmalarının başlatılacağını ifade ediyor. Bazı evler sit alanı olarak tescil edilse de kamulaştırma çalışmasının yavaş ilerlediği dikkat çekiyor.

İhbar sonucu ortaya çıkan mozaikler, sadece buz dağının görünen yüzü. Germenicia mozaikleri, Kahramanmaraş'ın Bağlarbaşı ve Dulkadiroğlu mahallelerindeki 4 farklı evde tespit edildi. Şimdilerde Kahramanmaraş'ın arka mahallelerinin bulunduğu bölgede, Roma döneminde zenginlerin kullandığı yamaç villalarının yer aldığı belirtiliyor. Mozaiklerin de bu yamaç villalarının taban döşemeleri olduğu ifade ediliyor. Bölgede her biri 15-20 odalı 100'ün üzerinde tarihi yamaç villarının bulunduğu tahmin ediliyor.

ZEUGMA VE EFES'İN BENZERİ

Arkeolog Ömer Avcıbaşı, Roma döneminde şehrin zenginleri ve generallerin kullandığı bu yamaç villarının Efes ve Zeugma Antik kentinde bulunan mozaiklerle büyük benzerlik gösterdiğini vurgularak, "Asıl kent, kentin altında bulunuyor. Mozaiklerin yanısıra bölgede Germenicia Antik Kenti'nin agorası ve tapınağının da olabileceğini
tahmin ediyoruz" diye konuştu.
http://www.sabah.com.tr/Turizm/2009/06/09/marasin_saklikalmis_hazineleri


KAHRAMANMARAŞ’TA TARİH AÇILIM BAŞLADI

Kahramanmaraş’ta Doğu Roma Dönemi’ne ait Germenicia Antik Kenti Yamaç Villaları kalıntıları olan mozaiklere ilişkin kamulaştırılma çalışmaları başladı.
Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Doğu Roma Dönemi Germenicia Antik Kenti’ne ait çıkan mozaikler için 3 ayrı parsel üzerinde kamulaştırma çalışmaları yapıldığını belirterek, “Germenicia, Antakya ve Zeugma’dan sonra Kahramanmaraş’ı mozaik alanında önemli bir merkez haline getirecek” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan kamulaştırma ile Bağlarbaşı Mahallesi 14 nolu parsel 91 bin TL ve Dulkadiroğlu Mahallesi 4-5 nolu parseller ise 109 bin TL karşılığında sahiplerinden alındı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından başlatılan koruma çalışmaları ile mozaiklerin güvenliği sağlanırken, bir evde ise yıkım çalışmaları başladı.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır düzenlediği basın toplantısı ve mozaikli evlerde yaptığı incelemelerin ardından çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bu kentin ortaya çıkartılmasıyla Maraş’ın mozaiklerle anılan bir şehir haline geleceğini kaydeden Vali Tanılır, çalışmaların ise ciddi bir emek ve gayret gerektirdiğini ifade etti.

Bölgede çok sayıda evin altında bu tür kalıntılar olduğunu dile getiren Tanılır, bu eserlerin gün yüzüne çıkartılması ile şehrin açık hava müzesi haline geleceğini işaret etti. Alanın çok büyük olması nedeniyle Bakanlık, il özel idaresi ya da belediye tarafından tamamının kamulaştırılmasının mümkün olmayacağını dile getiren Tanılır, yapılacak bir kentsel dönüşüm projesi ile bölgenin turizme kazandırılacağını vurguladı.

Atılan adımların ilk olduğunu söyleyen Tanılır, “Bakanlığımızın da onayıyla burada Müze Müdürlüğümüz başkanlığında kazı çalışmaları başlatıyoruz. Bu ilk adım ve bir başlangıç. Ama bu mozaik meselesi biliyorsunuz, Maraş’ta büyük bir heyecan yarattı. Hakikaten bu alanın zaman içinde arkeolojik alan olarak açığa çıkartılması, ziyarete açılması Maraş’ı turizm alanında kültür alanında birden bire ülkenin gündemine taşıyacak, meraklılar açısından önemli bir destinasyon haline getirecek. Yani Antakya ve Zeugma’ya ilaveten Maraş’ta mozaik konusunda önemli yerler arasına girecektir. Bizim Öngörümüz bu şekilde” dedi.

Mozaiklerin bulunduğu mahallelerin 70’li yıllar sonrasında göçler nedeniyle sağlıksız bir yapılaşmayla karşı karşıya kaldığını dile getiren Tanılır, “Burasının Doğu Roma dönemi, Bizans dönemine ait Germenicia antik kenti olduğu biliniyor. Zaman içerisinde bu kent ortadan kalkmış ve 70 li yıllardan sonra gelen vatandaşlarımız bu alana yerleşmişler. Burada sağlıksız bir yerleşme var, inşallah belediyemizin kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde zamanla bu alanı tamamen daha sağlıklı hale getirmemiz lazım. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum, Ne Kültür Bakanlığı, ne İl Özel İdaresi, ne belediye, ne de sivil toplum kamulaştırma konusunda bunun üstesinden gelemez. Ama kentsel dönüşümü gündeme aldığımızda burada kamulaştırma bedeli ödemeden vatandaşı ev sahibi yapmak suretiyle taşımak mümkün hale gelecek. Biz buna rağmen kentsel dönüşümü beklemeden bu kamulaştırmaları başlattık. Şu ana kadar bakanlığımız 3 adedini finanse etti. Bundan sonra da devam edecek. Çok sayıda çıkacağı tahmin ediliyor. Bakanlığın kaynaklarına ilaveten, il özel idaresi kaynaklarını devreye sokacağız, emlak vergisi paylarını, artı ticaret odamız ve belediyemiz katkı sağlayacak. İnanıyorum ki İMC yöntemiyle de olsa kısa sürede burada kurtarılacak alanlarda mozaikleri gün ışığına çıkaracağız” diye konuştu.

Vali Tanılır, çıkartılan eserlerin ise taşınmadan yerinde teşhir edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Antakya ve Zeugma’daki kalıntıların çıkartılarak müzelere getirildiğini ifade eden Tanılır şunları söyledi: “Benim önerim buradaki mozaiklerin çıkarılmadan yerinde teşhirinin sağlanması, Yani bir açık hava müzesi oluşturulması. Biliyorsunuz Antakya’da, Zeugma’da mozaikler çıkartılarak müzeye taşınmış durumda. Bunların yerinde teşhir edilmesinin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Biraz önce müze müdürümüzün ifade ettiği gibi, burada bina kalıntıları da bulunursa kendi ortamı içinde çok daha anlamlı hale gelecek. Tabi bunları koruma yöntemleri var, üzerinin sundurmayla örtülmesi, tabandaki mozaiklerin üzerlerinin de kalın camlarla örtülmesi gibi. Yani böylece eserlerimizin korunması sağlanacak.”
Mozaikleri inceleyen Vali Tanılır, bölgedeki vatandaşları da kaçak kazı yapmamaları konusunda uyardı.

- VALİ VE VATANDAŞ ARASINDA İLGİNÇ DİYALOG

Evi kamulaştırılarak 91 bin TL karşılığında alınan Musa Doğan ve Vali Mehmet Niyazi Tanılır arasında ise ilginç bir diyalog yaşandı. 1976 yılında buraya gelerek ev yaptığını ve mozaikleri tespit ettiğini söyleyen Doğan, birçok tarihi eser kaçakçısının kendisine gelerek mozaikleri istediğini söyledi. “Mozaikleri Ermenilere satacağıma gider devletim ne verirse bereket versin der devletime veririm dedim” diyen Doğan, “Böylece gidip şikayet ettim ve evim 91 bin TL’ye kamulaştırıldı. Bin TL’de ödül verildi ama bunun da 750 TL’si maliye tarafından pul parası olarak kesildi” diyerek esprili bir şekilde tarihi eserlere yönelik duyarlılığını dile getirdi.

- VALİ TANILIR’DAN TARİHİ KONAKLARA İNCELEME

Vali Tanılır, mozaik evlerde yaptığı incelemenin ardından restorasyon çalışmaları devam eden tarihi konakları gezdi. Kayabaşı Mahallesinde bulunan Kocabaş, Hastane Caddesi’nde bulunan Mahmut Arif Paşa ve Batıpark’ta bulunan Çuhadar konaklarını gezen Vali Tanılır, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Konakların kentin kültür ve turizmine önemli katkılar yapacağını işaret eden Tanılır, tüm şehrin bu miraslara sahip çıkması gerektiğini söyledi.

http://www.marasmedyamerkezi.com/haberd.asp?haberid=3592&okuilk=35&kate=3


SkyLife - Eylül 2009  (Türk Hava Yolları Dergisi)


Uygarlığın Kahraman Kenti Maraş

ZEUGMA MOZAİKLERİ İLE YARIŞAN GÖRKEM
Ait oldukları dönemde Romalı seçkinlerin oturdukları villaların tabanlarını adeta bir dantel gibi süsleyen Maraş mozaikleri estetik açıdan Zeugma ve Efes mozaikleriyle rahatlıkla boy ölçüşebilecek nitelikte. Arkeoloji kültür ve sanat potansiyeli yönünden Kahramanmaraş için çok önemli bir şans olan Germanikea taban mozaiklerine, bölgede henüz dört evin tabanında rastlanıldı. Arkeologlara göre, bulunan mozaikler halen toprak altında olanların çok ufak bir kısmını oluşturmakta. Çalışmalar sonucu dört evin taban mozaiğinin bulunduğu bölgede, toplam yüz civarında Roma villası ile birlikte antik Germenikea Kent Agorası ve tapınağının da bulunduğu tahmin edilmekte. Arkeolojik kazı çalışmalarının yakın bir gelecekte tamamlanmasının ardından Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi köklü Anadolu sanatının en güzel mozaik örneklerinden oluşan geniş bir koleksiyonla kültür ve sanat tutkunlarının en önemli cazibe merkezleri arasında yer alacak.

http://www.thy.com/tr-TR/corporate/skylife/article.aspx?mkl=1289

Mozaikler Emitt Fuarında Tanıtılacak

Kahramanmaraş’ta mozaiklerin gün yüzüne çıkartılması için il özel idaresi’de yoğun çaba göstermiş ve kamulaştırmaya büyük destek olmuştu. İl özel idaresi şimdi de mozaiklerin tanıtımı için çalışmalara başladı.Bu çerçevede Kahramanmaraş 11-14 şubat tarihleri arasında İstanbulda düzenlenecek olan Emıtt fuarı'na katılacak, birçok ürün ve Kahramanmaraşın tanıtımının yapılacağı bu kapsamlı fuarda daha çok mozaikler ön plana çıkartılacak.Kahramanmaraş vali yardımcısı il özel idare genel sekreter vekili Servet Güngör fuar çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade ederek Mozaikler’e oldukça önem verdiklerini kaydetti…

http://www.aksutv.com.tr/2064-mozaikler-emitt-fuarinda-tanitilacak


Medusa nın Hayat Hikayesi
Medusa, Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavar.


Medusa hayata çok güzel bir kız olarak başladığında, Athena onu çok kıskanmıştı. Poseidon'un Medusa'nın güzelliğinden başı öylesine dönmüştü ki, ona Athena'nın tapınaklarından birinde sahip oldu. Bu Athena için son derece aşağılayıcı bir davranıştı, o da Medusa'yı bir Gorgon yaparak cezalandırdı. Medusa, bir insan olarak doğduğu için ölümlüydü.


Bu cezayla yetinmeyen Athena, daha sonra,Perseus'a onu yakalayıp öldürmesi için yardım etti. Perseus, Medusa'nın başını kestiğinde, Poseidon'dan olan çocukları Pegasus ve Chrysaor dışarı fırladı. Kan damlaları Libya çöllerinde birer yılana dönüştüler. Daha sonraları bu yılanlardan biri Mopsus'u öldürmüştür.

Perseus Medusa'nın kestiği kafasını alıp gittikten sonra, Athena olay yerine geldi. Medusa'dan geriye ne kaldıysa inceledi. Derisini yüzüp Aegis'in markası yaptı. İki damla kanını da Kral Erichthonius'a biri hastalıklara deva, diğeri öldürücü bir zehir olarak hediye etti.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Medusa